Atrakcje

Rowery idealnie pasują do odpoczynku w górach

Rowery

Okolica słynie z przepięknych tras rowerowych biegnących m.in. wzdłuż granicy polsko-czeskiej. Trasy zarówno po polskiej, jak i czeskiej stronie są znakomicie przygotowane i oznakowane. Ponadto w sezonie letnim po czeskiej stronie (przystanek oddalony 4 km od domu) działają tzw. Cyklobusy – wywożące turystów na najwyższe grzbiety czeskich Karkonoszy.
Ścieżki rowerowe w powiacie kamiennogórskim: www.rowery.kamienna-gora.pl

Mając zapewniony wygodny nocleg możesz oddać się białemu szaleństwu

Narty

W najbliższej okolicy znajdują się stoki narciarskie zarówno po czeskiej (Zacler – 4 km, Velka i Mala Upa / Okraj – ok. 35 km, Mlade Buki – 35 km, Janskie Laznie – 40 km, Pec p. Śnieżką – 37 km), jak i po polskiej stronie (Lubawka – 10 km, Karpacz – 29 km, Czarnów – 24 km).
Przez wieś przebiega ponadto szlak narciarstwa biegowego pogranicza polsko-czeskiego i Bramy Lubawskiej, przygotowywany przez ratraki.

turystyka pieszsza

Treking

Do uroków Karkonoszy i Karkonoskiego Parku Narodowego (w bezpośrednim otoczeniu wsi) nikogo chyba przekonywać nie trzeba. Szlaki górskie są dobrze oznakowane. Przez wieś przebiegają szlak zielony i niebieski (szlak graniczny). Można stąd śmiało wybrać się w górę Karkonoszy, czeskich Rychor. Dla wprawnych piechurów polecamy wędrówkę do Przełęczy Okraj (ok. 5-6 godzin tam i z powrotem) czy na Śnieżkę (ok. 10 godzin tam i z powrotem).

sporty wodne też są w górach modne

Sporty wodne

Niewątpliwą atrakcją sezonu letniego jest oddalony zaledwie 6 km od domu zalew Bukówka, jeden z najwyżej położonych zbiorników zaporowych w Polsce (180 ha).
To świetne miejsce do relaksu nad wodą i uprawiania turystyki wodnej (żeglarstwo, windsurfing, rowery wodne). W lecie jezioro oblegane jest przez wędkarzy oraz amatorów plażowania i rześkich kąpieli.

Samochodem

Obszar potocznie zwany Bramą Sudetów Środkowych jest jednym z najciekawszych turystycznych zakątków Dolnego Śląska. Oprócz przepięknych zakątków krajobrazowych najbliższa okolica bogata jest w wiele zabytków kultury związanych z wielowiekowym przeplataniem się historii Polaków, Niemców i Czechów. Brak granic umożliwia łatwe dotarcie do atrakcji również czeskiego pogranicza.

Poniżej kilka miejsc, które warto zwiedzić; wszystkie znajdują się w odległości 10 – 60 minut jazdy samochodem:

Głazy Krasnoludków w Gorzeszowie

rezerwat formacji skalnych.

Krzeszów

Pocysterski Zespół Klasztorny z mauzoleum Piastów Świdnickich, jedna z najwspanialszych pereł budownictwa barokowego w Europie.

Rezerwat Kolorowe Jeziorka w Wieściszowicach

Chełmsko Śląskie

obecna wieś powstała w XIV w. jako ośrodek tkacki opactwa cysterskiego, z przepięknym rynkiem i drewnianymi domami tkaczy z 1707 r. Domy Tkaczy to jeden z cenniejszych zabytków regionu. Znane są też pod nazwą “Dwunastu Apostołów”. To jedenaście drewnianych zabytkowych domków z początku XVIII wieku. Dwunasty – Judasz, stojący osobno, spłonął. Domy zbudowano z inicjatywy opata krzeszowskiego dla sprowadzonych do Chełmska tkaczy czeskich jako obiekty mieszkalno – rzemieślnicze.

Podziemne miasto Osówka

ostatnia, główna i zarazem najbardziej rozbudowana kwatera Adolfa Hitlera na Dolnym Śląsku.

Skansen Uzbrojenia Wojska Polskiego w Jeleniej Górze

Zamek Książ

najbardziej znany zamek na Dolnym Śląsku (www.ksiaz.pl); jest jednym z obiektów na Szlaku Zmaków Piastowskich. Zamek otacza 300-hektarowy park – rezerwat dendrologiczny. Książ wraz z otaczającym go parkiem jest trzecim co do wielkości – po Malborku i Wawelu – zamkiem w Polsce. Do zwiedzenia również – Palmiarnia w Lubiechowie, Park Zdrojowy w Szczawnie Zdroju

Lubawka

miasteczko z XIII w z zabytkowym rynkiem, rezerwatem geologiczno-krajobrazowym „Kruczy Kamień”. Warto wejść na najwyższe wzniesienie (Kruczy Kamień 681 m n.p.m)

Cyrkland

miasteczko cyrkowe Mikołów k. Karpacza (www.cyrkland.pl)

Western City

Western City w Ścięgnach k. Karpacza (www.western.com.pl) to jedno z bardziej atrakcyjnych miejsc w kotlinie jeleniogórskiej. Powstało 4 lipca 1998 – w rocznicę podpisania amerykańskiej deklaracji niepodległości, właściciel i szeryf miasta, Jerzy Pokój, strzałem w powietrze oficjalnie otworzył miasteczko dla turystów.

Dolina Pałaców kotliny Jeleniogórskiej

Sztolnie w Kowarach

podziemna trasa turystyczna powstała w dawnej kopalni uranu

Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląskaw Kowarach

zabytki w skali 1:25; modele starówek miast, pałaców, kościołów (www.park-miniatur.com)

Raszów wieś z początku XIV w

mauzoleum rycerskiej rodziny von Schaffgotsch

Skalne miasto Adrspach i Tepilce

fragment gór stołowych w Czechach należący do najpiękniejszych zakątków Europy z doskonałą infrastrukturą turystyczną – czynne cały rok.(skalne miasta,www.adrspach.cz)

Zoo Safari w Dvur Kralove

powstałe w 1946 r. zoo-safari zajmuje powierzchnię 72 ha, zamieszkuje go 2400 zwierząt reprezentujących ponad 300 gatunków. Otwarte jest cały rok. (www.zoodvurkralowe.cz)

Kościół Wang w Karpaczu

XII – wieczny drewniany kościół przeniesiony w 1842 roku w Norwegii. Jego konstrukcja powstała bez użycia gwoździ, do połączeń użyto drewnianych złączeń ciesielskich.

Szlak Cystersów - Lubiąż, Henryków, Krzeszów

patrz www.szlakcysterski.org. Na Dolny Śląsk cystersi sprowadzeni zostali z niemieckiego opactwa Pforta nad Saalą i osadzeni w Lubiążu nad Odrą w 1163 roku. Z biegiem czasu cystersi założyli nowe filie na terenie Dolnego Śląska i poza jego granicami. Zapraszamy do zwiedzenia ośrodka w Henrykowie (zał. 1222-1228) i w Kamieńcu koło Ząbkowic (zał. 1246-1247), natomiast znajdujące się w pobliżu Filipówki opactwo w Krzeszowie (1292) należy do filiacji henrykowskiej.

Karkonoski Park Narodowy

patrz www.kpnmab.pl.

Wyjątkowość Karkonoszy i ich niepowtarzalne walory sprawiły, że już w 1933 roku utworzono tu pierwsze rezerwaty przyrody: Śnieżne Kotły, Czarny Kocioł, Kocioł Łomniczki, Kotły Małego i Wielkiego Stawu. Najbardziej popularnymi skałkami są Pielgrzymy, Słoneczniki, Trzy Świnki, Końskie Łby.

Rynek w Jeleniej Górze

Jelenia Góra, położna w samym centrum śródgórskiej kotliny, przyciąga nie tylko malowniczym położeniem, ale też bogatą, ponad 900-letnią historią. Szczególną atrakcję stanowi, otoczony barokowymi i rokokowymi kamieniczkami, Rynek uchodzący za jeden z najpiękniejszych na Dolnym Śląsku oraz pozostałości średniowiecznego kompleksu obronnego – mury obronne, bramy i baszty. Warto zajechać również do uzdrowiska w Cieplicach.

Zapora na Bobrze

Zapora wodna w Pilchowicach jest druga co do wysokości i drugą co do wieku zaporą w Polsce. Ponadto jest to najwyższa w naszym kraju zapora kamienna i łukowa. Długość jej korony wynosi 270 m. Woda ze zbiornika zasila turbiny elektrowni znajdujące się w wyglądającym jak dom jednorodzinny budynku stojącym u stóp zapory.